Tipy na dárky pro milovníky ginu

Gin jako dárek je vždycky dobrý nápad. Můžete koupit jakoukoliv lepší lahev a zřejmě neuděláte zásadní chybu, ale dobře promyšlený výběr ginového dárku dokáže udělat o kapku větší parádu. Trefit správný gin dokážete i když nevíte, jaký gin má nejraději obdarovaný a dokonce i když toho o ginu sami moc nevíte. Zaměřte se na chutě, přísady nebo země,  které má rád a hledejte gin, který tomu odpovídá.

Proč je gin skvělý dárek

U gin lovera nemusíte pochybovat. Gin je ale skvělý dárek pro kohokoliv, kdo pije alkohol. Je totiž mnohostranný a dokážete z něj vytvořit širokou škálu koktejlů od jednoduchého gin tonicu, přes sladké ovocné ginové koktejly až po sofistikované martini.

Nabídka ginů je široká, včetně prémiových lahví, pokud chcete lepší (nebo řekněme cennější) dárek. Spoustu lahví navíc vypadá fakt pěkně i vizuálně. Gin se vyrábí po celém světě a máte s ním tak šanci navázat na příběh, který s obdarovaným máte. A můžete vybrat gin, který obsahuje oblíbenou ingredienci.

Podle čeho vybrat gin

Pokud nemáte k dispozici „dopis Ježíškovi“ s definovanou konkrétní lahví ginu, budete se muset zamyslet, co o něm víte.

Gin pro ženy

Nechci to takhle úplně gendrově generalizovat, protože samozřejmě některé ženy mají radši silnější drinky než muži a naopak. Obecně se za lákavější giny pro ženy považují ovocné, květinové s méně výraznými tóny jalovce.

Růžový gin a kytky
Růžový ginový koktejl

Pokud řešíte dárek pro ženu, která si ráda dá i whisky nebo pije gin i samotný, nejen v koktejlu, tak tyto tipy možná můžete přeskočit.

  • růžový gin – ženě se nemusíte bát dát ani růžový gin, například Little Urban Lady Gin je infuzovaný lesním ovocem,
  • lehký a jemnější gin – květinové nebo ovocnější giny, například Bloom Premium London Dry Gin s květinovou vůní a nádechem ovoce nebo jemně nasládlý gin destilovaný z exotických citrusů Jodhpur Gin Mandore.

Chuťový profil

Pokud znáte chuťové preference, vybírejte podle toho. Pokud obdarováváte někoho, s kým trávíte aspoň trochu čas, vzpomeňte si, co má rád, co pije a co jí. Není to stoprocentní, ale leccos se dá odhadnout.

  • ovocný nebo květinový gin – pokud má rád limonády, čaje (dokonce ovocné!), smoothies, sladké dezerty a z koktejlů si spíš objednává ty sladké, jako třeba piñacoladu, pravděpodobně bude vyhovovat i ovocný gin, například Whitley Neill Brazilian Lime Gin,
  • kořeněný gin – má rád exotické koření, třeba i trochu spicy, pak možná ocení kořeněný gin, například Opihr Oriental Spiced Gin.
  • klasický gin – pokud má rád na ginu to, co ho dělá ginem, tedy tradiční výraznou chuť jalovce, pak se držte klasických, ale raději ne těch neznámnějších, například zkuste Sipsmith London Dry Gin nebo Monkey 47.

Oblíbená ingredience

Giny mají běžně třeba 20+ ingrediencí a kompletní receptura není nikdy známá, ale ingredience jsou buď všechny, některé nebo alespoň ty nejvýznamnější vypsané na etiketě. Stačí tedy zapátrat jaký gin obsahuje oblíbenou ingredienci. Já třeba miluju maliny a ty má Citadelle Rouge namalované přímo na přední straně etikety.

  • bylinky – pro milovníky bylinných tónů je tu The Botanist, gin z ostrova Islay, který je infuzován 22 různými místními bylinami a květinami.
  • pomeranče – kůra sicilských červených pomerančů pronikla nejen do chuti, ale i do barvy italského ginu Malfy Gin Arancia.

Regionální giny

Pokud si nevíte rady s chutí, můžete se uchýlit k příběhu. Zažili jste spolu krásnou cestu po Japonsku, pak vyberte něco Japonského, třeba Jinzu Gin. Chystá se nebo se chystáte společně do španělské Seville, pak je na místě naladit se předem z ginem ze Sevillských pomerančů Tanqueray Flor de Sevilla.

Nejhezčí lahve ginu

Vybírat očima je normální, zvlášť pokud si stejně nejste jistí, jak přesně by mělo chutnat to, co je uvnitř.

  • Ki No Bi Gin – tento japonský gin se prodává v luxusní černé lahvi, která je ještě v černé krabici. Obsahuje japonské botanicals, mimojiné yuzu nebo čaj gyokuro, je spíš sušší. Jeho dvě další varianty, Ki No Tou Old Tom a Ki No Bi Sei, který má úctyhodných 54,5 % alkoholu patří k nejdražším lahvím ginu, co se u nás prodávají (ale neděste se, cena je lehce přes 2000 Kč za 0,7l lahev).
  • Opravdu pěknou lahev má Silent Pool.
  • Pro motoristu se bude skvěle hodit Engine Pure Organic Gin, lahev je designovaná jako plechovka od motorového oleje, uvnitř je ale poctivý italský gin.

Zážitkový gin

Zaujmout můžete také wow efektem. Scapegrace Black Gin – je v hezké černé lahvi a je sám o sobě zajímavý už tím, že je černý. To ale není všechno, když do něj nalejete tonic, celé to zrůžoví. Pokud chcete zabodovat ještě překvapením, je to skvělá volba.

Gin koktejl - dárky
Gin koktejl

Vyhněte se největší klasice

Pokud obdarováváte milovníka ginu, spíš se vyhněte nejznámnějším značkám jako Tanqueray, Hendrick’s nebo Bombay Saphire. Pokud už po nich sáhnete, třeba proto, že víte, že darovaný má tuhle značku fakt rád, tak zvažte místo klasické lahve jako Tanqueray No Ten nebo Hendrick’s Gin Original, ale vyberte speciálnější lahev, např.:

  • Hendrick’s Gin Neptunia – limitovanou edici připomínající moře skotského pobřeží,
  • Tanqueray Blackcurrant Royale Gin – s chutí černého rybízu a vanilky a s pro gin netypickou fialovou barvou (potěší spíš ženy, muže by mohl i vylekat),
  • Bombay Bramble – s chutí ostružin a malin a jasně červenou barvou.

Degustační sety ginů

Čím víc ginů, tím lepší dárek. Prakticky se nemůžete netrefit, protože právě ochutnávka různých ginů, s různými botanicals a z různých palíren to dělá extrémně zajímavé.

  • Ginový adventní kalendář – obsahuje 24 malých lahviček, jak jste zvyklí s čokoládou, nejlíp se hodí tedy na začátku adventu, ale věřte mi, že potěší i pod stromečkem nebo kdykoliv během roku.
  • Gin Box World Tour – obsahuje 10 malých lahviček (celkem půl litru) méně známých ginů z celého světa.

Premix ginové koktejly

K ginu můžete rovnou vybrat i tonic nebo jiné ingredience na jakýkoliv jiný koktejl, který má obdarovaný rád. Některé koktejly se dají koupit už v premixu.

  • pro milovníky negroni má česká destillerka Garage22 rovnou namícháno v půllitrové lahvi z vlastního ginu Garage22 Negroni.
Negroni od Garage22
Negroni od Garage22

Tonic na gin tonic

Nic nepotěší gin tonic lovera jako zásoba kvalitních toniců. Vybírejte ty malé, v cca dvoudecových lahvičkách. Nejlépe více různých lahviček. Pokud kupujete současně s ginem, myslete i na to, aby k sobě obojí chutě pasovaly (ovoce k ovoci). Dobré značky jsou například Fever-Tree, East Imperial, Fentimans, Thomas Henry, Double dutch, Artisan nebo Le Tribute.

Vybavení do domácího baru

K dokonalému ginovému zážitku patří i správné příslušenství. Můžete pořídit kompletní barový set nebo jen jednu věc, například:

  • sklenice – buď tradiční gin balloon na gin tonic nebo pro „kratší drinky“ crystal tumbler,
  • míchací sklenice nebo míchací lžíce,
  • jagger na odměřování ginu,
  • shaker,
  • bitters, aromata nebo syrupy.

Ginový dárkový koš

Chcete pořádný dárek se vší parádou? Nakombinujte to všechno dohromady a vytvořte velký dárkový koš plný ginu, ingrediencí do drinků, barových gadgetů a tipů na přípravu nejlepších koktejlů. Co takový koš může obsahovat:

  • Koš nebo krabice – samotná nádoba, do které to vše umístíte. Pokud to bude menší (lehčí) a nebude to třeba složitě přenášet (rozumějte darujete to doma, příteli, bratrovi, manželce) vystačíte si i s foliovým sáčkem. V ostatních případech je lepší krabice, třeba klasická malá dřevěná bedýnka (přepravka), lehce rustikální nebo, pokud seženete tak kovová nádoba, industriální vzhled se k ginu skvěle hodí. Na menší dárek bude stačit i stará plechovka (třeba od barvy) s širším dnem). S trochou péče poslouží jakákoliv kartonová krabice.
  • Gin a tonic – jedna nebo víc lahví ginu nebo degustační lahvičky, případně premixované koktejly jako negroni nebo gin tonic. Fanouškovi gin tonicu přihoďte rovnou i pár lahviček tonicu.
  • Ingredience pro přípravu koktejlů – citrusy (limeta, citron) se hodí, protože kromě toho, že z dárku udělají funkční komplet, mají i hezkou barvu a dárkový koš hezky rozjasní (a možná i provoní). Nebojte se ale žádné ingredience, kterou má obdarovaný rád. Já bych třeba skákala radostí z koktejlových třešní. V případě čerstvých jedlých složek počítejte s tím, že budete koš finalizovat až na poslední chvíli před slavnou událostí.
  • Příprava a servírování – skleničky, podtácky nebo třeba míchací lžíce nebo míchací sklenice.
  • Tipy na skvělé koktejly – tady opět můžete dát prostor kreativitě, najít nebo vymyslet pár skvělých koktejlů a připravit do dárkového koše kartičky s receptem.
  • Dozdobení – fólie, stuha (pro industriálnější vzhled a spíš pro darování muži můžete použít i tenké lano) a něco na výplň krabice. Hodí se dřevěné piliny, sláma nebo papír.

DIY – ginové dárky domácí výroby

Pokud chcete být originální, kreativní a ještě dát najevo, jak vám záleželo, aby byl skutečně na míru a zároveň vám nevadí (ba naopak), že s tím bude práce, vyrobte z ginu něco speciálního.

Ginový koktejl

Darovat můžete i domácí vyrobený koktejl. Třeba ve velké lahvi, ať to má grády. Můžete klidně použít lahev od ginu, hlavně musí jít dobře zavřít. Pro tento účel, pokud to nebudete připravovat k okamžité spotřebě, doporučuji:

  • Pokud neznáte vkus, vyhněte se příliš specifickým chutím a využijte některý klasický London Dry gin (Tanqueray 10, Bombay Sapphire, Sipsmith).
  • Vyhnout se gin & tonicu a obecně bublinkovým přísadám, při přelévání nejspíš o hodně bublinek přijdete a nebude to ono.
  • Zvážit kdy se bude koktejl spotřebovávat a případně se vyhnout složkám s kratší trvanlivostí, jako je například limetková šťáva. Vaječný bílek doporučuju vynechat každopádně.
  • (Nedávat do drinku led, samozřejmě by vám roztál a zředil by celý drink.)

Ginová marmeláda

S ginem můžete skvěle kombinovat prakticky jakékoliv ovoce a příslib příštích snídaní obohacených o ginovou marmeládu rozhodně potěší. Pokud máte zkušenosti s vařením marmelády, s ginem je to stejné, jen pozor, že gin snižuje viskozitu, tak možná budete potřebovat více pektinu nebo želírovacího cukru.

Volte buď neutrální (klasický London Dry) gin nebo volte chuťový profil ginu odpovídající ovoci. Například k citrusové marmeládě se bude hodit gin s výraznými citrusovými tóny. Míchejte zhruba v poměru 1:20 až 1:10 (gin:marmeláda), podle toho jak to chcete chuťově moc po ginu.

Pokud nejste fanoušky vaření marmelády, technicky lze i smíchat již hotovou marmeládu a gin. Opět volte takový gin, který doplňuje chuť marmelády. Pozor, přidáním ginu změníte konzistenci (marmeláda zřídne), proto jednak vybírejte mezi hustšími marmeládami a jednak počítejte s tím, že bude možná potřeba zahustit (pektinem nebo povařením). Obejít to můžete i chia semínky, která marmeládu zahustí přírodním způsobem a bez vaření, hodí se snad ke každému ovoci.

Zásadní rozdíl mezi vařenou a umíchanou marmeládou je v tom, že pokud ji nevaříte, nevypaří se alkohol a zůstane v marmeládě. Jednak tedy pozor, aby se k ní nedostaly děti (řidiči, abstinenti) a jednak může mít trochu výraznější ginovou chuť.

Ginové bonbóny

Pokud jste kreativní a obdarováváte tak trošku gurmána, nabízí se ginové bonbóny. Tady už bude příprava poměrně náročná a vyžaduje elementární zkušenosti v kuchyni, ale není to nic těžkého. Nejsnažší budou ginové želé bonbóny, pokud zvládnete trochu cukrařiny, pak ginové čokoládové pralinky.

Vlastnoručně vyrobený degustační ginový set

Chcete darovat degustační ginový set, ale máte v hlavě giny, které jsou hodně na míru a žádný takový set se neprodává? Nakupte si malé lahvičky, samolepky a set si vytvořte sami. Nemusíte kvůli tomu kupovat všechny lahve ginu, abyste je přelili do malých lahviček (i když můžete a ten „zbytek“ se prostě spotřebuje později). Obejděte bary, které daný gin mají a kupte si panáka (dva) rovnou do vaší lahvičky. Je to sice šíleně logisticky náročné, ale jak víme, iniciativa se cení!

Na etiketu může elegantněji vypadat černá nálepka s popiskem bílou (stříbrnou nebo zlatou) fixou.

Knihy o ginu

V češtině je spousta knížek o koktejlech nebo o ginu, ale vesměs je to takové základní čtení pro začínajícího gin lovera ve smyslu „20 nej koktejlů na ginu“. Pro opravdové fajnšmekry je potřeba sáhnout po knížkách v angličtině (ty se většinou v českých knihkupectvích neprodávají nebo je nemají na skladě, doporučuju tak koupit na Amazonu, doma to bude za pár dní nebo některé i ve variantě pro Kindle).

Tipy na skvělé knihy o ginu a mixologii:

  • Gin: The Manual (Dave Broom) – průvodce různými tipy ginů a jejich použitím v koktejlech.
  • Gin A Tasting Course (Anthony Gladman) – od praktického pochopení destilace ginu a botanicals až po systematický přístup k tastingu.
  • Savoy Cocktail Book (Harry Craddock) – přes 750 koktejlových receptů.

Napsat komentář