Kolik kalorií obsahuje gin tonic?

Řeknu to rychle a na rovinu. Po ginu s tonicem se nehubne. Alkohol i limonády zkrátka obsahují vysoké množství kalorií. Pokud si ale chcete svůj drink užít a přitom mít kalorický příjem maximálně pod kontrolou, pojďme se podívat na to, jaký příjem jeden gin tonic znamená a jaké jsou možnosti, pokud chcete kalorie aspoň maličko snížit.

Kolik kalorií je v gin tonicu

V gin tonicu je 125 kalorií, tedy 525 kilojoulů.  Mluvím o základní variantě ginu s tonicem v poměru 1:3. Tedy 40 ml ginu a 120 ml tonicu.

 • kalorie v ginu: 90 (cca 78 až 104, podle konkrétního ginu)
 • kalorie v tonicu: 35 (cca od 24 až 46, podle konkrétního tonicu)

Pro průměrný gin tonic zní tedy odpověď 135 kalorií, rozptyl je ale zhruba od 102 do 150 kalorií. Tím bychom mohli skončit, ale pokud to chcete vědět úplně přesně, tak to takhle jednoduché není.  Připomínám, že jsme počítali gin tonic v jedné konkrétní podobě, tedy v poměru 1:3 s 40 ml ginu. Běžně vám ale mohou namíchat i 1:2 nebo i jiný poměr (včetně od oka).

Ve skutečnosti jsou tu tedy 3 neznámé, které hrají zásadní roli:

 1. jaký gin,
 2. jaký tonic,
 3. množství obou složek.

Více kalorií do gin tonicu přináší gin, i když je ho méně. Pokud jde čistě o kalorie, je výhodnější míchat drink s vyšším podílem tonicu.

Při přepočtu na 100 ml výsledného drinku bude obsah kalorií:

 • 79 kalorií při poměru 1:3
 • 142 kalorií při poměru 1:2

Kalorie v ostatních přísadách

V drinku kromě ginu a tonicu máte ještě led a garnish. Led je v pohodě, ten má 0 kalorií. Garnich jako limeta nebo citron je maximálně pár kapek šťávy, pokud ho nebudete jíst. Když sníte okurku, tak už to pár kalorií bude, ale to je zelenina, to je taky v pohodě. Do gin tonicu se většinou nic kalorického nepřidává, snad výjimečně koktejlové třešně nebo kandované proužky ovoce, tam už pozor, tam už je cukr. Ale větší pozor věnujte tomu, co dostanete k drinku.

Kalorie v gin tonicu oproti jiným koktejlům

Gin tonic obecně patří mezi méně kalorické drinky, mohlo by být hůř.

Kalorie v ginových koktejlech v přepočtu na 100 ml:

 • martini: 226 kalorií,
 • gin fizz: 84 kalorií,
 • gimlet: 212 kalorií.

Kalorie v neginových koktejlech v přepočtu na 100 ml:

 • cuba libre (rum s colou): 108 kalorií,
 • mojito: 96 kalorií,
 • skinny bitch (vodka, soda, limeta): 54 kalorií (tohle je jak už název napovídá „dietní“ koktejl).

Nenechte se ale zmást, rozhodující je velikost sklenice, respektive objem drinku. V kratších drinkách jako je martini nebo gimlet pijete celkově menší objem než v dlouhých drinkách jako gin tonic. Pokud do sebe nebudete klopit jedno martini za druhým, tak se ten rozdíl podstatně sníží.

Co má vliv na množství kalorií v ginu

Jednotlivé giny mají různý obsah kalorií a rozptyl je poměrně velký. Co může mít vliv?

 • obsah alkoholu – s vyšším procentem alkoholu roste i množství kalorií,
 • přidaný cukr – london dry gin nesmí obsahovat přidaný cukr (max 0,1g na litr), jiný typ ginu ale ano a to může zvýšit počet kalorií,
 • destilační proces – gin, který projde více filtračními procesy může mít méně kalorií,
 • koncentrace botanicals – každý gin obsahuje jiné rostlinné složky (citronová kůra, ovoce, apod.), i když je jich velké množství, jejich vliv na kalorickou hodnotu je minimální.

Jak snížit kalorický příjem při pití gin tonicu

Dejte si gin tonic přesně tak, jak ho máte rádi. Ale jen jednu skleničku, to stačí. Pokud se vám tahle rada nelíbí, zkusme to jinak:

 • Vyberte gin s méně kaloriemi – každý gin má jiné množství kalorií, vyberte si ten, který má méně. S nejběžnějších ginů v nabídkách barů bude kaloricky výhodnější Bombay Saphire (197 kcal/100ml) než Tanqueray No Ten (253 kcal/100ml) nebo Hendrick’s (216 kcal/100ml).
 • Vyberte tonic s méně kaloriemi – v tonicách jsou větší rozdíly, ale v baru si možná nebudete moc vybírat. Doma ale ano, například The London Essence Blood Orange & Elderflower Tonic (19 kcal/100ml) má téměr poloviční počet kalorií oproti Fever Tree Tonic Water Mediterranean (36 kcal/100 ml). Fever-tree má ale light verzi tonicu, Refreshingly Light Indian Tonic Water (15 kcal/100 ml).
 • Pijte s vyšším podílem tonicu – lépe 1:3 než 1:2.
 • Prokládejte pitím vody nebo sodovky.
 • Nepijte růžový gin tonic – pravděpodobně bude mít víc přidaného cukru a dalších ingrediencí a kalorický obsah může být vyšší.
 • V domácím prostředí si můžete tonic lehce naředit sodovkou, ale ne více jak třetinu a opravdu sodovkou, ne obyčejnou nebo jemně perlivou vodou, to by se to nedalo pít.

Při míchání koktejlu doma si vše snadno spočítáte, ale u drinku v baru spíš nevíte nic. A kalkulačku v hlavě taky nemáte. Něco odhadnete podle velikosti sklenice (pokud si umíte odečíst kostky ledu), ale jinak, potom, co jsme si to tak hezky rozebrali, se vrátíme zase zpátky k průměru.

Kolik přiberu po malém gin tonicovém večírku

Pokud máte pocit, že po tom, co jste si večer dali 4 gin tonicy máte ráno o dvě kila navíc, tak dobrá zpráva je, že to se vám opravdu jenom zdá. Museli byste vypít víc než 50 gin toniců, abyste přibrali jedno kilo tuku. Zjednodušeně řečeno, kalorický příjem 4 gin toniců odpovídá méně než 8 dekům tuku.

To, že se po večeru cítíte těžší (a i jste navážili více) ale reálné je. Alkohol je diuretikum a narušuje tak rovnováhu elektrolytů v těle. To způsobuje paradoxně zadržování vody. Zadržování vody způsobuje také sodík, který je obsažený v tonicu i v některých ginech. Pomohlo by v průběhu večera pít také vodu. Ideálně v poměru 1:1 s drinky.

Napsat komentář