Nejlepší vánoční koktejly na ginu

Už na vás jde vánoční nálada? Je hodně způsobů jak navodit tu správnou atmosféru a jedním z nich je dobrý vánoční koktejl. Jak jinak než na ginu. Ginový koktejl je sám o sobě takový malý vánoční dáreček, který dokáže rozzářit sváteční večer. Ať už je to vánoční twist na klasický koktejl nebo fungl nový originál.

Vánoční ingredience

Co udělá koktejl vánočním? Vánoční ingredience a vánoční barvy. Z koření se nabízí hřebíček, skořice, badyán a muškátový oříšek. Z ovoce pomerančová kůra nebo brusinky.

Pokud chcete atmosféru podtrhnout i barvou drinku, je ta správná volba červená, případně sytě žlutá. S tím pomohou ovocné marmelády jako malinová nebo meruňková.

Ingredience a koření na výnoční koktejly
Ingredience a koření na výnoční koktejly

Jaký gin se hodí k Vánocům

Na dobrý vánoční koktejl speciální gin nepotřebujete, zvlášť pokud budete gin míchat s dalšími ingrediencemi. Pokud ale chcete, aby i samotný gin byl tak trochu do Vánoc, zaměřte se na ty, které mají výrazné tóny ingrediencí a koření spojených s Vánoci:

  • gin s tónem jehličnanů – to by nemělo být těžké, protože základem každého ginu je jalovec, například Crafter’s Wild Forest obsahuje kromě jalovce i smrk, borovici a borůvčí,
  • gin s brusinkami,
  • speciální vánoční edice ginů – ty u nás k vidění bohužel moc nebývají, pokud budete mít štěstí, spíš si je dovezete z cest.

Štědrovečerní přípitek

Možná raději sáhnete po bublinkách než po ginu, ale kdyby přecijen, možnosti jsou (a nakonec i s bublinkami se dá gin dobře míchat).

Martini

Elegantní klasické martini se skvěle hodí jako aperitiv, možná ale spíš k modernější verzi štědrovečerní večeře než ke klasické „těžší“ variantě kapra se salátem.

French 75

Pokud máte chuť sáhnout po proseccu, zvažte jeho kombinaci s ginem. Přidáte ještě cukrový sirup a citronovou šťávu a máte skvělý slavnostní koktejl.

Vánoční ginové koktejly

Kreativitě se meze nekladou. Vánoční chutě a ingredience, speciální giny a možná trochu netradiční tepelná úprava a najednou máte drink, který můžete směle prohlásit za vánoční. Co už bylo vymyšleno?

Sloe gin svařák

Místo klasického svařáku si můžete dopřát svařák z trnkového ginu. Sloe gin je spíš likér než gin, má jen kolem 29 % alkoholu, ale pořád je silnější než víno. Smísit můžete s jablečným džusem a čerstvou pomerančovou šťávou a přidat klasické koření na svařák. Můžete přidat i brusinkovou marmeládu pro lepší barvu. Na mírném ohni na pár minut zahřejte a občas zamíchejte.

Použít můžete Monkey 47 Sloe Gin nebo v Česku vyráběný Little Urban Sloe Gin.

Sloe gin horká čokoláda

Tady už jsem možná lehce za hranou toho, co je ginový koktejl. Ale pro vánoční období rozhodně lahůdka. Do hrnečku nalijete cca velký panák sloe ginu, připravíte klasickou horkou čokoládu a zalijete sloe gin. Na horkou čokoládu používám čokoládu Ajala, smíchanou s mlékem a trochou smetany, za míchání zahřívám. Konzistenci ale dělám výrazně řidší než klasickou horkou čokoládu (spíš kakao než puding).

Klasické koktejly s vánočním twistem

Vánoční gin tonic

Jakýkoliv gin tonic bude rázem víc vánoční, když do něj přihodíte některou z vánočních ingrediencí. Pokud tomu chcete pomoct, můžete použít třeba brusinkový tonic Double Dutch Cranberry Tonic.

Gin a brusinky
Gin a brusinky

Vánoční negroni

Vánoční negroni je celkem zábava. Recept je stejný jako na negroni, s tím rozdílem, že si pár dní předem připravíte vlastní ginovou infuzi s vánočním kořením.

Na negroni použijete některý London Dry gin, třeba Tanqueray No. Ten.

Ozdobení vánočního koktejlu

Vánoční ingredience budou i skvělou ozdobou koktejlu. Dobře bude vypadat hvězdička badyánu, bobulovité ovoce jako brusinky a nebo i větvička jehličnanu.

Pozor, pokud by vás napadlo použít jmelí, tak na to hned zase zapomeňte. Některé části jmelí mohou být jedovité a v nápojích nemá co dělat.

Efektní led

Celkem efektní i známka toho, že jste mysleli opravdu na všechno je ozdoba v ledu. Do tvořítka na led před zalitím vodou můžete dát:

  • ovoce v ledu – ideální jsou brusinky, maliny nebo malé proužky pomerančové nebo citronové kůry,
  • koření v ledu – stejně tak vypadá dobře zalité koření, pozor ale na příchuť, kterou by mohlo koktejlu předat po rozpuštění ledu, použít můžete badyán nebo červený (či různěbarevný) pepř,
  • bylinky v ledu – o vánocích možná spíš malé větvičky jehličnanu nebo tymiánu,
  • ombré led z ovocné šťávy – různými odstíny ze šťávy z ovoce můžete vytvořit barevný přechod, ombré efekt, hodí se nejlépe do čirých koktejlů jako gin tonic, kde barva ledu není ničím rušená,
  • led se sirupem – led můžete obarvit sirupem, o vánočních svátcích nejlépe červenou barvou grenadiny, opět pozor na chuť, aby vám rozpuštěný sirup nepokazil koktejl,
  • tvarovaný led – správnými tvořítky můžete získat led třeba ve tvaru hvězdiček, hezké i v kombinaci se zbarvením ledu, sirupem nebo ombré efektem.

Napsat komentář