Drink Negroni: chuť, ingredience, variace a historie [recept]

Rubínově červený, italsky šarmantní a elegantní koktejl s výraznou hořkou složkou, takové je Negroni. Koktejl, který se v posledních letech vrátil do módy a vévodí žebříčku nejoblíbenějších ginových koktejlů ať už ve své klasické variantě, nebo v paletě chuťových variací. Technicky jde o aperitiv, který se pije před dobrým jídlem.

Co je Negroni

původ: Itálie • typ: aperitiv • obsah alkoholu: vysoký • chuťový profil: hořkosladký

Negroni je známé svou perfektní rovnováhou mezi hořkostí, sladkostí a bylinnými tóny. Campari dodává charakteristickou hořkost a bylinnou chuť, sladký červený vermut přináší sladkost a gin bylinky a ostrost alkoholu.

Perfektní vyváženost je i v poměru 1:1:1. Od každé složky malý panák. Negroni je ideální koktejl pro milovníky ginu, kteří ocení silnou, ale vyváženou chuť.

Obvykle se podává v old-fashioned sklenici s kostkou ledu a zdobí se plátkem pomeranče nebo twistu pomerančové kůry, což dodává jemnou citrusovou vůni.

  • Gin – výběr ginu může výrazně ovlivnit chuť Negroni. Pro klasické Negroni je nejlepší gin s vyváženým bylinným profilem typu London Dry Gin. Dobře poslouží známé značky jako Tanqueray No Ten nebo Bombay Sapphire. Pro složitější a komplexnější chuť můžete zvolit gin s více botanicals, jako je Monkey 47.
  • CampariCampari je klíčová složka, která ani ve variacích na Negroni obvykle není nahrazována. Hořkost a bylinná chuť je pro charakter koktejlu zásadní.
  • Vermut – sladký červený vermut přináší sladkost a hloubku koktejlu. Použít můžete skvělý Hotel Starlino Rosso Vermouth.

Tip: Příprava Negroni je extrémně jednoduchá, ale pokud si to chcete ještě ulehčit, můžete si koupit lahev už namíchaného Negroni od Garage22.

Negroni od Garage22
Negroni od Garage22

Variace na Negroni

V závislosti na použitém ginu a vermutu může mít Negroni různé nuance chutí. Kombinace ginu, Campari a vermutu rovným dílem ale také přináší pevný základ pro použití další složky, která výsledný drink posune ještě dál.

Přidat můžete kapku likéru nebo bitters. Kreativitě se meze nekladou. K Negroni se hodí ovocné chutě jako višně nebo maliny, ale i třeba citrusy nebo mák. Skvěle se hodí i káva nebo kávový likér a hned máte kávové Negroni.

Některé variace se ale od klasického Negroni odchylují víc než dost. Jaké jsou známé variace na Negroni?

  • Negroni Sbagliato – jinak také trefně nazvané „mistaken Negroni“ (pokažené Negroni) je Negroni, kde gin nahrazuje Prosecco. Je tu vůbec první známá variace na Negroni z roku 1967, která vznikla v baru Basso, v Miláně. Legenda říká, že koktejl vznikl omylem, když vytížený barman vzal ve spěchu omylem do ruky lahev prosecca místo ginu a hostu to zachutnalo.
  • White Negroni – vytvořil ho v roce 2002 britský kokotejlový expert Wayne Collins, Campari vyměnil za Suze (aperitiv z kořene hořce) a červený vermut za bílý, resp. francouzské aperitivní víno Lillet Blanc.
  • Boulevardier – gin v Negroni je nahrazený bourbonem nebo whisky.
  • Dry Negroni – místo sladkého vermutu se používá suchý, takže vermut nepřidává do koktejlu sladkost a koktejl zůstává suchý.
  • Rosé Negroni – červený vermut se nahradí růžovým a výsledný koktejl je lehčí, květinovější.

Recept

příprava: míchání • sklenice: old fashioned • garnish: pomerančový twist

Ingredience

  • gin
  • Campari
  • vermut
  • pomeranč

Příprava Negroni

Gin, Campari a vermut postupně odměřte do míchací sklenice s ledem. Promíchejte a sceďte do sklenice old fashioned na kostku ledu. Na ozdobu použijte twist z pomerančové kůry.

Negroni week

Od roku 2013 se každoročně pořádá Negroni week, zářijový týden, v kterém bary a restaurace po celém světě oslavují Negroni.

Historie negroni

Aby to nebylo jednoduché, i když výzkumu původu Negroni bylo věnováno hodně úsilí, existují hned 2 verze jak vzniklo Negroni. Za věrohodnější a reálnější se považuje ta italská.

Italská verze

Negroni má původ v italské Florencii a je pojmenované podle hraběte Camillo Luigi Manfredo Maria Negroni. Ten vedl bonvivátský život, cestoval po světě, 5 let strávil ve Spojených státech a tady se nakonec usadil v New Yorku, tehdejší světové koktejlové metropoli. V roce 1905 se vrátil do rodné Itálie do Florencie.

Právě tady si v roce 1919 v Caffé Casoni objednal variaci na tehdy velmi oblívený koktejl Americano (campari, červený vermut a soda). Přál si silnější verzi Americano a nechal sodu zaměnit za gin. Nový koktejl se velmi rychle rozšířil po celé Itálii a následně po celém světě. Dnes patří celosvětově k nejoblíbenějším koktejlům.

Výzkumu historie Negroni defacto zasvětil část života (asi 20 let) šéfbarman Café Gilli ve Florencii, Luca Picchi. Vznik Negroni dokumentuje nalezením účtenek z Caffé Casoni. Věnoval Negroni hned dvě své publikace:

  • Sulle tracce del Conte: la vera storia del cocktail „Negroni“ (Po stopách hraběte: pravdivý příběh koktejlu „Negroni“)
  • Negroni cocktail: Una legena italiana (Koktejl Negroni: italská legenda)

Francouzská verze

Existuje ještě druhá teoerie, s kterou přišel až v 21. století Noël Negroni. Podle něj koktejl vynalezl korsický generál působící v Africe Pascal Oliver, hrabě z Negroni. Ten měl koktejl založený na vermutu údajně na své svatbě v roce 1857, jak bylo doloženo jeho dopisem bratrovi, což ale není časově úplně v souladu se zrozením další složky Negroni. Campari totiž vzniklo až v roce 1860.

Noël Negroni se proto vydal do Afriky aby získal další důkazy. Tady získal se dozvěděl několik příběhů o „kapitánu Negroni“ i nápoji zvaném Negroni. Jedním ze zdrojů je barmanka Saly, jejíž dědeček byl blízkým přítelem kapitána Negroni, který prý k příležitosti své svatby vymyslel koktejl z ginu, Campari a vermutu.

Napsat komentář