Scapegrace Black Gin: přírodní černý gin [recenze]

První přírodně černý gin je namíchaný extrakcí barviv v přesných poměrech z botanicals, z nichž některé jsou citlivé na kyselost. Díky tomu při dolití tonicu změní barvu na růžovou. Může se zdát, že je to gin vyrobený hlavně na efekt, ale je to prémiový gin s výrazně květinovou chutí. Díky wow efektu se dobře hodí jako dárek nebo na maličkou show, když pozvete návštěvu na drink.

Scapegrace Black Gin
  • výrobce: Scapegrace
  • původ: Nový Zéland
  • obsah alkoholu: 41,6 %
  • známé botanicals: klitorie ternatská, sladké brambory, ananas, aronie, šafrán

Charakteristika ginu

Barva je označována jako černá, ale spíš je taková hodně tmavě šedá, kouřová, s nádechem do modra. Gin je ale pořád průhledný, proti světlu zahlédnete i odstíny fialové.

Vůně je hodně citrusová a hodně květinová. Výraznější je vůně ananasu.

Chuť je výrazně květinová a citrusová, naopak jalovec tu může být skoro těžké rozpoznat.

Černá barva ginu

Černá barva není obvyklá pro žádný alkohol, ani pro gin. Botanicals v tomhle případě nejsou použité pouze k dosažení dokonalé chuti ginu, ale také k jeho obarvení. Ano, černé barvy je dosaženo čistě přírodní cestou. Jak?

Pro dosažení černé se míchá v přesných poměrech modrá, žlutá a červená, které tvoří v kombinacích i zelenou, oranžovou a fialovou a tyto 3 barvy už dávají dohromady černou.

Pro vznik inkoustově černého zabarvení jsou použité barevné extrakty z: klitorie ternatská (modrá), ananas (žlutá), bobule aronie (červená), šafrán (oranžová) a sladké brambory (fialová).

Zrůžovění Scapegrace Black Ginu po přilití tonicu

Změna barvy ginu při zalití tonicem

Speciálním efektem, který tenhle gin má je, že pokud do něj přilijete tonic, výsledný nápoj začne měnit barvu, přes fialovou směrem k růžové. Za tohle může hlavně klitorie terantská a její reakce na kyselost. Senzitivní na změnu pH jsou i sladké brambory.

Klitorie ternatská

Bezesporu klíčovou složkou je modrý květ klitorie ternatské (clitoria ternatea / butterfly pea flower). Průkopníkem použití pro gin (typicky modrý), který s kyselou složkou změní barvu je australská Husk Farm Distillery a jejich Ink Gin, který byl na trhu představený v roce 2015. Tenhle tríček byl pro svůj wow efekt rychle kopírován, proslavil ho hodně i kanadský Empress 1908 Gin.

Květy jsou jedlé, stejně jako listy (v Thajsku je fritují) a plody. Nejlépe prospívá v tropech. Dříve než v ginu se využíval v čaji, pro své prospěšné účinky, jako léčení úzkosti.

Lahev

Prodává se v nápadné černé lahvi se starodávným Genever flakonem. Lahev je moderním pojetím původních lahví Geneveru (200 let zpět). Výrobce tím vyjadřuje svou věrnost a dík historii, s kterou se snaží být v souladu i přes to, že používá netradiční, inovativní techniky.

Koktejly

Se Scapegrace Black Ginem je celkem jednoznačná první volba Gin Tonic. Logicky, tenhle gin se používá na efekt, ideálně pro dolévání tonicu na baru přímo před hostem (nebo doma před návštěvou). Postupná změna barvy je efektní a stojí za to si ty dvě vteřiny, než se tonic s ginem promísí a barva projde všemi svými odstíny až do výsledné růžové, naplno soustředěně užít.

V kombinaci s květinovým ginem bych volila i květinový tonic, například

Hodí se ale i do ostatních míchaných koktejlů, kde není cílem zaujmout barevným efektem. V Negroni zvýrazní ovocnost, Tom Collins bude mít hezkou růžovou barvu a Martini bude barevně dost extravagantní.

Výrobce: Scapegrace

Nový Zéland není zrovna tradiční ginová země, ale v roce 2014 tu vznikla značka zaměřující si na vysoce kvalitní gin a moderní přístupy. Společnost založili bratranci Daniel Mclaughlin a Mark Neal a jejich přítel Richard Bourke. Pyšní se mnoha oceněními, včetně World’s Best London Dry Gin.

Scapegrace v překladu znamená „darebák“, což odkazuje na nekonvenční a odvážný přístup k destilaci. Snaží se o uržitelnost a využívají lokální suroviny, které jim lokace nabízí.

Destilérka je u jezera Dunstan a hory Pisa, ve vinařském regionu Central Otago na Novém Zélandu. Ve více než 2000 sudech tu mají vlastní gin, vodku a single malt whisky. V oblasti se střídají horké letní teploty s mrazivou zimou, což dobře prospívá whisky. Vodu, které vděčí za kvalitu svých lihovin, čerpají z řeky Clutha, která pramení v ledovci.

Lahvují i vlastní Gin & Tonic a v plechovkách prodávají Gin & Soda a Vodka & soda, ty se k nám ale zřejmě nedováží, nenašla jsem.

Jiné giny od Scapegrace

  • Scapegrace Gold – s výraznou chutí mandarinky a obsahem alkoholu 57 %.
  • Scapegrace Classic – klasický gin s jemnou, citrusovou chutí.

Napsat komentář